یکی از ابزارهای موثر بازاریابی برای رونق همه ی کسب و کارها از جمله کسب و کارهای اینترنتی , داشتن برنامه ی تبلیغاتی مناسب است. دانش بازاریابی روش های موثری برای تبلیغات ارائه داده است که با هم برخی نکات آن را مرور می کنیم.

واژگان ذهنی مشتریان اساس ساخت تبلیغات موثر است

همه ی مشتریان واژه هایی در ذهن خود دارند و این واژگان را با محصولات مختلف پیوند می زنند و رفتار مصرف خود را با آن منطبق می سازند. اولین مرحله برای ساخت تبلیغات قدرتمند شناخت این واژه ها و پیوند زندن آن ها با محصولات است. برخی مشتریان محصول خوب را محصولی می دانند که با دوام باشد. گروهی دیگر محصول خوب را محصولی با مواد اولیه ی باکیفیت می دانند و گروهی دیگر زیبایی ظاهری محصول را ملاک خرید و مصرف قرار می دهند. برای ساخت تبلیغات موثر و رونق کسب و کار اینترنتی باید کوشید که این واژگان ذهنی را کشف کرده و سپس آن ها را با محصول خود مرتبط سازید.

تبلیغات کنندگان از فرمول هایی مانند فرمول آیدا AIDA برای ساخت تبلیغات موثر استفاده می کنند

پس از شناخت واژگان محبوب مشتریان و معرفی محصول با این واژگان باید از فرمولی مانند فرمول آیدا برای تحکیم ارتباط بین واژگان ذهنی و محصول استفاده کنیم. اما فرمول آیدا چیست؟ فرمول آیدا از سرواژه های چهار کلمه ی انگلیسی Attention به معنی جلب توجه , Interest به معنی ایجاد علاقه , desire به معنی ایجاد میل و خواسته و Action به معنی عمل کردن گرفته شده است ( AIDA )

یک کسب و کار اینترنتی برای ساخت تبلیغات موثر باید در درجه ی اول به فکر جلب توجه مشتریان خود باشد. بدیهی است که در جهان امروز , مشتریان در معرض بمباران تبلیغاتی کسب و کارهای گوناگون قرار دارند بنابراین جلب توجه مشتریان به یک فعالیت تبلیغاتی خاص بسیار دشوارتر از گذشته است. اما تبلیغ کنندگان باهوش و خلاق همیشه راه هایی را برای ایجاد جلب توجه می یابند. یکی از این راه ها ایجاد تمایز در تبلیغات است.

دومین گامی که کسب و کار اینترنتی برای ساخت تبلیغات موثر برمی دارد ایجاد علاقه نسبت به محصول است. کسب و کار اینترنتی باید به گونه ای عمل کند که مشتری با دیدن تبلیغ یک محصول , نسب به محصول معرفی شده احساس علاقه و نیاز کند. یکی از راه های ایجاد علاقه در مشتریان این است که به آن ها بگوییم که محصول ما کدام نیاز آنان را برآورده می سازد و منافع محصول کدام است.

سومین مرحله از فرآیند ساخت تبلیغات موثر ایجاد حس خواستن محصول است. در این مرحله کسب و کار اینترنتی باید بتواند حس علاقه ی مشتری را به حس میل به محصول تبدیل کند. یکی از روش های ایجاد حس خواستن , ترسیم چشم اندازی است که مشتری با خرید محصول ایجاد می کند. این جمله به این معنا است که مشتری بفهمد خرید و مصرف مداوم یک محصول چه تاثیر بر زندگی اش می گذارد؟ آیا مصرف یک محصول موجب ایجاد شادی بیشتر در زندگی خریدار می شود؟ آیا محصول مورد نظر , زندگی مالی مشتری را غنا می بخشد؟

گام چهارم ساخت تبلیغات موثر تشویق مشتری به خرید محصول است. تبلیغ حرفه ای همواره مشتریان را به کنشگری و عمل کردن دعوت می کند و مشتریان , این کنشگری را به خرید محصول تفسیر می کنند. در نظر گرفتن پاداش برای خریداران یکی از شیوه هایی است که کسب و کارهای اینترنتی می توانند از آن برای تشویق مشتریان خود به انجام خرید استفاده کنند.

اشتراک گذاری برای دوستان :

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.